سایت رسمی غار کتله خور ایران
سایت رسمی غار کتله خور ایران

غار کتله خور

غار کتله خور در ۱۵۵ کیلومتری جنوب زنجان، ۸۰ کیلومتری جنوب خدابنده و ۱۷۳ کیلومتری شمال همدان، در نزدیکی شهر گرماب واقع شده است.

ImageAlt
ماجرای گم شدن شش نفر در غار کتله خور

بیش از ۵۰ سال پیش یک گروه ۶ نفره از اهالی گرماب وارد این غار شدند، در آن زمان غار کتله خور بکر بوده و پای موجودات دو پا کمتر به آن رسیده بود آنها فقط به قصد کنجکاوی وارد محل شدند اما جاذبه های غار آنها را تشویق کرد تا راهشان را ادامه دهند . آن وقتها اعتقاد بر این بوده که در غار کتله خور طلسمی وجود دارد و آن طلسم مانع جستجو میشود.

naser+roohani+5%D8%BA%D8%A7%D8%B1+%DA%A9%D8%AA%D9%84%D9%87+%D8%AE%D9%88%D8%B1

گروه ۶ نفره به خاطر پی بردن به صحت این اعتقاد صبح زود وارد غار شدند و تصمیم گرفتند که تا ظهر در این محل چرخی بزنند بخاطر همین با آذوقه ای اندک و چند چراغ نفتی به غار رفتند .اما هر قدم که بر می داشتند شگفتیهای غار آنها را برای برداشتن گام بعدی حریص تر میکرد به همین دلیل بی توجه به اینکه چقدر از در ورودی غار دور شده اند به راه خود ادامه داده و وارد طبقات زیرین شدند . آنها از طریق چیدن سنگهایی روی هم و علامت گذاری روی قندیلها توسط ذغال مسیر رفت را نشانه گذاری کردند اما در راه برگشت دچار مشکل شده و چون تمامی مسیرها شبیه هم بود راه را گم کردند .

آنها ۲۴ ساعت در پی یافتن مسیر برگشت بودند اما موفق نشدند پس از گذشت سه روز تمامی آذوقه آنها به پایان رسیده و سوخت چراغهای نفتی شان هم تمام شد.به همین خاطر شروع به سوزاندن لباسهایشان کردند ،پس از پنج روز تمام لباسهایشان هم سوزانده شده و نوبت به کفشهای پلاستیکی شان رسید ،کفشها را به صورت نواری بریده و آنها را هم سوزاندند.

روز ششم به دلیل اینکه نای حرکت نداشتند به صورت نیمه جان هر کدام در جایی افتادند تا شاید معجزه ای پیش آمده و آنها را نجات دهد چرا که نه کفشی داشتند که بتوانند بر روی قندیلهای تیز و برنده راه بروند و نه لباسی که از سرمای غار در امان بمانند بخاطر همین همه به فکر مردن افتاده بودند و دیگر هیچ امیدی برای زنده ماندن نداشتند  اما از سوی دیگر اهالی گرماب و بستگان این گروه شش نفره وقتی دیدند که آنها پس از ۶ روز به خانه باز نگشتند  بسیج شده داخل غار رفتند ،آنها اقدام به زدن طبل و دهل نمودند تا بلکه این گروه صدای آنها را بشنود ، پس از گذشت یک شبانه روز بالاخره گروه شش نفره را که همه نیمه جان شده بودند پیدا کرده و آنها را از غار بیرون کشیدند .

این را مرحوم رستم علی زنگنه قبل از مرگش برایمان تعریف کرد ، او تنها باقی مانده جستجو گران غارکتله خور بود و می خواست خاطره این ماجرا را مکتوب نماید که بنده ایشان را با خود به غار آوردم تا ماجرا را باز گو نماید روحش شاد . ناصرروحانی  مدیر مجتمع ۱۳۸۲

دیدگاه ها

دیدگاه خود را به ما بگویید.